Jump to content

Dyskusja - medycyna


Ssak
 Share

Recommended Posts

Nie widzę albo nie ma...jak wygląda procedura leczenia rannych?

Nie wiem dlaczego 2 czy 3 rozdziały nie wkleiły mi się w nocy. Nie mam ich pod ręką, wrócę do domu dodam je ponownie.

Link to comment
Share on other sites

Pytanie odnośnie procedur medycznych .

Podanie kroplówek - medycy posiadają kroplówki które mogą służyć do reanimowania graczy na polu walki. Są 2 rodzaje kroplówek RC-RL oraz RCO-RC. Kroplówki muszą być wyraźnie oznaczone np. czerwoną i niebieską taśmą. Przez podanie kroplówki rozumiemy wylanie zawartości butelki 0.5L.

Wylanie zawartości butelki ? Co i jak bo nie za bardzo rozumiem .

Link to comment
Share on other sites

Pytanie odnośnie procedur medycznych .

Podanie kroplówek - medycy posiadają kroplówki które mogą służyć do reanimowania graczy na polu walki. Są 2 rodzaje kroplówek RC-RL oraz RCO-RC. Kroplówki muszą być wyraźnie oznaczone np. czerwoną i niebieską taśmą. Przez podanie kroplówki rozumiemy wylanie zawartości butelki 0.5L.

Wylanie zawartości butelki ? Co i jak bo nie za bardzo rozumiem .

Medyk musi posiadać na starcie w wyposażeniu minimum 4 butelki 0.5 litra z wodą (oraz inne ujęte w zasadach wyposażenie).

Może sam zdecydować, czy chce mieć 1x RC-RL i 3XRCO-RC, czy dowolną inną kombinację lub jeśli wyposażenie dostarcza organizator to on lub załoga szpitala polowego w którym są magazynowane środki medyczne wyznacza jaki komplet może dostać medyk.

Użycie kroplówki to wylanie jej zawartości oraz zapisanie na karcie rannego godziny procedury.

Wylany płyn z kroplówki = kroplówka zużyta i mniej do dźwigania.

Na potrzeby gier Wind, będę dostarczał stosowne butelki wraz z zestawem infuzyjnym. Jak medyk się wczuje w rolę, może zamiast wylewania płynu, wykraplać go.<p><a href="<fileStore.core_Attachment>/monthly_2016_01/WP_20151211_12_56_26_Pro.jpg.caa4d6b7b31e0d8cc08663bee1f3ded1.jpg" class="ipsAttachLink ipsAttachLink_image"><img data-fileid="2630" src="<fileStore.core_Attachment>/monthly_2016_01/WP_20151211_12_56_26_Pro.jpg.caa4d6b7b31e0d8cc08663bee1f3ded1.jpg" class="ipsImage ipsImage_thumbnailed" alt=""></a></p>

WP_20151211_12_56_26_Pro.jpg.caa4d6b7b31e0d8cc08663bee1f3ded1.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Właśnie chodziło mi o wkraplanie . Wylanie to tak trochę na odpierdziel robota . Sirwiz lepiej do doprecyzowac , bo można robić wykraplanie przez 30 minut lub wylanie w 30 sekund

Link to comment
Share on other sites

no ale masz napisane że od podania kroplówki efekt pojawia się po czasie, możesz wylać w 30 sekund, ale na efekt pacjent czeka 20/30 minut, Ty leczysz innego, reszta to kwestia "zabawy" i podnoszenie realizmu tak samo jak teoretycznie rozbieranie do opatrzenia, zakładanie opatrunku zgodnie ze sztuką i rozwinięcie go do końca, a nie obwiązanie bicepsa dwa razy, zawiązanie i odcięcie reszty

mam rację?

Link to comment
Share on other sites

Wiem, ale nie zawsze będzie dostęp do infuzji. Z punktu widzenia zasad nie jest istotne jak dojdzie do opróżnienia butelki, z punktu realizmu i wczucia się graczy oczywiście ma.

Zobacz kolejna procedura medyczna musi być wykonana po upływie określonego czasu. RC nie może się poruszać podczas aplikacji 20 minut (czyli tyle ile wynosi czas aplikacji), RCO nie może się poruszać zgodnie z zasadami. Nie istotne jest zatem, czy wylejemy, czy wykraplamy. Gracz i tak jest uziemiony.

Link to comment
Share on other sites

ok, gówno rozbiło się o wiatrak, team praktycznie do nogi wybity, ale w ostatniej chwili wpada QRF, odwraca szale, pogonił przeciwnika i udziela pomocy, medyk dostał 2 razy w odstępie 3 s - i jest w połowie drogi do samochodu, mamy 15 rannych tylko 10 kart(zakładając że za jedną kartą stoi jeden pełen komplet bandaż, szczykawa, prochy i kroplówa), czy:

a: medyk udzieli pomocy wszystkim 15, ale 5 nie dostanie nowej karty?

b: medyk wyleczy tylko 10 osób bo tylko 10 kart jest w ekwipunku?

c: Medyk uleczy tak na prawdę pewnie ze 4 osoby, reszta się wykrwawi i pojedzie do domu:)

Link to comment
Share on other sites

Medyk wyleczy tyle osób ile ma materiałów medycznych. Jeśli medyk będzie miał 20x zestaw (woreczek, strzykawka i bandaż) to wyleczy. Ale jeśli miał 10 to wyleczy tylko 10, taki lajf. To jest symulacja, nie gra komputerowa.

Minimum 4x kroplówka wymagana jest tylko na start.

Zakładasz, ze cała drużyna ma RC/RCO, ja zakładam, ze mają więcej szczęścia, więc mają zgodnie z rozkładem kart maks 50% ran ciężkich, może nawet tylko 20% (losowość pakietów)

Do tej pory RC była praktycznie wyłączeniem gracza z gry, nawet opatrzonego (zakaz używania zranionej kończyny) i 10 minut na opatrzenie. Teraz mamy 20 minut + 60 po stabilizacji oraz możliwość użycia kroplówek oraz szpitala polowego jeśli medevac jest dostępny. Do tej pory medyk mógł nosić maks tyle opatrunków ile miał osób w grupie, teraz tyle ile udźwignie, przygotuje i pomieści.

Link to comment
Share on other sites

mi chodziło o sytuacje kiedy mamy kilku RL, którzy technicznie sami się ogarną, ale pozostają bez karty. Z całych 15 rannych tylko 10 w danym przypadku zostanie "zresetowanych"

i jeszcze jedno, byłem RC, medyk się spisał, noga opatrzona, od kroplówek aż szumi w uszach, nowa karta, młody bóg ruszam w bój. Dostałem.

czy fakt, że byłem już ranny pogarsza moją sytuację? czy medyk mnie resetuje?

Link to comment
Share on other sites

No tylko 10. Ale do tej pory jeśli medyk był z teamu 6 osobowego to mógł opatrzyć tylko 6 osób. Bo miał limit górny opatrunków, teraz nie ma takiego limitu.

Nowa karta = nowe trafienie, poprzednie nie pogarsza Twojego stanu, chyba, że nie miałeś karty, wtedy KIA.

Pamiętaj również, ze KIA może pozostawić przedmioty ingame w miejscu śmierci, co za tym idzie medyk mógł pozostawić dodatkowe wyposażenie medyczne (być może wraz z kroplówkami, które wraz z kroplówkami drugiego medyka mogły przywrócić w 100% do gry minimum 3-4 osoby z RC/RCO). Oczywiście nie mógł tego zrobić jeśli już wstał i poszedł do samochodu, choć zgodnie z zasadami nie mógł tego zrobić, bo powinien jako KIA leżeć do czasu ustania potyczki + minimum 15 minut.

Link to comment
Share on other sites

Tak, chcieliśmy urozmaicić pracę medyka, która ograniczała się tylko do pozostawania z tyłu i na koniec obandażowania maksymalnie tylu ludzi ilu miał w teamie (nie mógł pomóc liczebniejszemu oddziałowi)

Teraz nie dość, że medyk ma dodatkowe karty, ma troszkę realniejszą procedurę medyczną, to jeszcze może uleczyć RC/RCO w polu. Staje się o wiele ważniejszym elementem gry. Nie oszukujmy się dotychczas RC to był koniec gry.

Za MCS (poprzednie zasady) dla Rany ciężkiej (RC)

Opatrzony ranny może pozostać na polu walki, ale nie może używać rannej kończyny, jeśli rany były w korpus lub głowę nie może poruszać się o własnych siłach.
Link to comment
Share on other sites

1. Jaka wielkość strzykawek??

2. Strzykawki z igłą czy bez??

3. Jaka wielkość woreczków??

4. Jaka ilość wypełnienia woreczka??

5. Jakie rozmiary bandaży (ogólnie proponuję doprecyzować że rolę bandaża musi pełnić opatrunek osobisty - większy realizm, a koszt przeterminowanych opatrunków na allegro to 1PLN/sztukę czyli tyle ile bandaż)??

6. Czy zwykły gracz może przenosić wyposażenie medyczne na swój użytek w razie gdyby potrzebował leczenia a medykowi zabrakło (odpowiednik IFAKa w realu)??

7. Czy jeśli medyk (lub ktokolwiek inny) ma ochotę biegać z przyczepą to może mieć przy sobie 100 kompletów medycznych i 100 kroplówek??

8. Czy po powrocie do gry gracz chodzi w opatrunkach czy można je zdjąć??

Cytat z zasad Procedury medyczne:

"Na potrzeby gier WIND organizator dostarczy kroplówki, woreczki oraz strzykawki. Każdy medyk musi zaopatrzyć się w bandaże we własnym zakresie."

I tu kolejne pytania.

9. Czy oznacza to że (poza bandażami) w Windach można używać tylko wyposażenie medycznego zapewnionego przez organizatora czy medyk może przyjść z własnym wypchniętym plecakiem (oczywiście do sprawdzenia czy wszystko jest zgodne z zasadami) a od organizatorów dobrać w trakcie gry jak zabraknie??

10. Jaką ilość środków medycznych organizator zapewni?? Będzie to zasada "do oporu żeby nie zabrakło" czy "tyle uznajemy za wystarczające"??

Link to comment
Share on other sites

ad.1 5ml

ad.2 bez

ad.3 ok. 7x7cm,

ad.4. obrazowo - położony na płasko, wypełniony warstwą proszku o grubości 2-3mm w 50% powierzchni

ad.5. min. 10cmx4m, opatrunki polowe WP są tanie, ale absolutnie się nie sprawdzają - będą później kwasy "że opatrunek źle założony, że się zsuwa" itp... dlatego bandaż elastyczny (jest wielorazowy)

ad.6 nie

ad.7. tak, może (medyk)

ad.8. po powrocie do gry z jakiego stanu ? RC ? KIA ?

ad.9. tak, z zastrzeżeniami organizatora (jak w pkt. 10)

ad.10. organizator zapewne poinformuje o tej ilości, ale może być ona różna, choćby ze względu na uatrakcyjnienie/utrudnienie/ułatwienie rozgrywki....

Link to comment
Share on other sites

Ad. 8. Po powrocie do gry po leczeniu (mam na myśli powrót do pełnej sprawności czyli RL/MEDEVAC/kroplówkownie).

No i jeszcze jedno pytanie - rozumiem że KIA pozostaje niezmienne czyli jak ktoś trzepnie KIA to rozgrywka kończy się dla niego i już do gry nie wraca??

Link to comment
Share on other sites

Ad. 8 tak, bez bandaży - w pełni sprawny.

KIA pozostaje niezmienione, lecz organizator może wyznaczyć respa (czasowego), po którym gracz wraca jako "nowe" mięso armatnie - jak to się wielokrotnie na imprezach zdarzało :)

Link to comment
Share on other sites

jestem za wprowadzeniem jakiejś reguły uwalniania się z bandaży. Jak dotychczas, jeśli opatrunek będzie założony niedbale i zsunie się w ciągu godziny RL. Po godzinie od założenia opatrunku można zdjąć - zsunięcie nie powoduje pogorszenia się zdrowia.

zmiana w zasadach odnośnie ponownego postrzału - można to rozumieć, mimo posiadanej karty, po ponownym postrzale liczy się efekt "gorszy". mając poprzednio RCO a po wyleczeniu mam RL, to liczy się zawsze efekt cięższy? to trochę krok do tyłu znowu? może dla skomplikowania zasad połączyć tę zasadę ze zdejmowaniem bandaża?

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Jeśli przed postrzałem miałeś RCO - zredukowane kroplówkami do RL i w ponownym trafieniu dostałeś RL, to masz efekt RL.

Jeśli przed postrzałem miałeś RCO - zredukowane kroplówką do RC i kolejnym postrzałem dostajesz RL, to masz efekt RC

W MCS efekty ran teoretycznie się kumulowały ale nikt tego nie stosował. Tak jest lepiej.

Link to comment
Share on other sites

gracz z RCx lub RCOx nie może się przemieszczać w momencie podawania kroplówki ale czy może być w tym czasie (20min) przenoszony ???

jeśli tak -- wg. jakich zasad ?

Link to comment
Share on other sites

A gdyby było więcej medyków w druzynie i mieli by nosze ,to mógłby byc przenoszony na noszach? :o

Ranni podczas procedury reanimacji za pomocą kroplówki, nie mogą byc przemieszczani. To jest procedura stacjonarna, wymaga stabilności rannego i podawanej substancji.

Ranni którzy nie mogą chodzić np. RCO (rana ciężka z omdleniem) mogą być przenoszeni, również na noszach.

Szczegółowe zasady przenoszenia rannych są finalizowane i będą opublikowane.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sugerował bym dodanie zasady wymuszenia ratowania RCO, ponieważ teraz delikwent zostanie załatany i może sobie leżeć 10H do momentu podejścia medyka z RCO-RL.

Np 30 minutowy czas na podanie RCO-RL dla RCO wymusiło by działanie medyków i jakiś pośpiech który występuje w realnych warunkach.

Przydało by się też poprawić podawanie środków przeciw bólowych dla RCO. Podanie morfiny nieprzytomnemu to jak wyrok śmierci. Można by to zamienić na inny lek który używany jest przed podawaniem płynów lub do zwiększenia tętna. Dało by też to możliwość dobierania strategi, ile zabrać morfiny a ile tego 2 środka.

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

a jaki jest czas w ogóle dotarcia medyka do rannego od momentu jego zranienia?

przyjmijmy ze nasz żołnierz zostaje ranny ale leży w takim miejscu które jest pod obstrzałem wroga ,powiedzmy z jakiegos bunkra czy wieży ,i jest problem zeby dotrzec do rannego bo medyk moze zostać bardzo łatwo postrzelony??

Link to comment
Share on other sites

W wypadku rany RC lub RCO czas na opatrzenie przez medyka to 20 minut. Czas ten można wydłużyć o +60 minut poprzez stabilizację rannego. Stabilizacja rannego to opatrzenie (obandażowanie zranionej kończyny) rannego przez dowolnego uczestnika symulacji. Ranny ustabilizowany ma w sumie 80 minut na przybycie medyka. Można też wyciągnąć delikwenta z 1 strefy wg zasad.

Resztę zasad zostawiamy jak są, nie ma co majstrować na kilka dni przed grą w zasadach. Nie oznacza to, że zasady są ostateczne. To jest wersja rozwojowa i będziemy je dopieszczać, tak, aby były jak najbardziej grywalne.

Link to comment
Share on other sites

a jaki jest czas w ogóle dotarcia medyka do rannego od momentu jego zranienia?

przyjmijmy ze nasz żołnierz zostaje ranny ale leży w takim miejscu które jest pod obstrzałem wroga ,powiedzmy z jakiegos bunkra czy wieży ,i jest problem zeby dotrzec do rannego bo medyk moze zostać bardzo łatwo postrzelony??

Przede wszystkim zależy jaką kartę ran wylosował, medyk może nie być wcale potrzebny.

Sirwiz mnie ubiegł, uściślę tylko że przy RC/RCO mamy 20m na stabilizację (może to zrobić inny gracz) lub opatrzenie (tylko przez medyka).

przy RL opatrzyć się można samemu - medyk niepotrzebny

Link to comment
Share on other sites

Przepraszam, ale nie mogę się oprzeć pokusie, by coś zacytować, proszę nie brać tego dosłownie, ot tak na wesoło :)

Pałacyk Michla, Żytnia, Wola,

bronią jej chłopcy od "Parasola",

co na "tygrysy" mają visy -

to warszawiaki, fajne urwisy - są!

Czuwaj wiaro i wytężaj słuch,

pręż swój młody duch, pracując za dwóch!

Czuwaj wiaro i wytężaj słuch

pręż swój młody duch, jak stal!

Każdy chłopaczek chce być ranny,

sanitariuszki - morowe panny,

a gdy cię kula trafi jaka,

poprosisz pannę - da ci buziaka - w nos!

Czuwaj wiaro i wytężaj słuch ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...